Site Overlay

Bradysia paupera – smútivky

Názov článku Vám možno toho veľa nepovie, ale pokiaľ ste už niekedy skúšali doma niečo sadiť a pestovať iste ste sa stretli s malými nepríjemnými muškami, ktoré vedia vytočiť aj toho najväčšieho flegmatika – záhradkára.

Ich veľkosť 2-4 mm ich priam predurčuje, aby sa Vám dostali do nosa, oka, úst,do šálky s kávou, čajom, na monitor, do ucha, do jedla,  skrátka do všetkého možného kam sa zmestí. Dospelé samičky žijú len 21 dní. Keď si predstavíte, že jedna samička svihlušky dokáže za ten čas vychovať 250 kusov ďalších samíc, tak mňa osobne úsmev prechádza. V nasledujúcich riadkov si povieme niečo ako sa proti nim brániť a samozrejme aj preventívne opatrenia proti malým šedým muškám. Dospelé jedince sú voči rastlinám neškodné (aj keď v záhrade možu byť roznášač plesní a chorôb) avšak ako každé schopné mušky kladú vajíčka –  a tu nastáva ta škodlivejšia časť. Vajíčka kladú totiž do zeme. Z nakladených vajíčok sa vyliahnu chladnokrvné 7 mm obrovské larvy, ktorých jedálníček okrem odumretých častí rastlín tvoria aj chrumkavé mladé korienky. A tu nastáva hlavná škodlivá funkcia tohto druhu. Pri premnožení vedia mladým chilli sadeničkám spomaliť rast , ale ich aj kompletne zruinovať.

Obrázok č.1 – larva smútivky

larva smútivky

 

 

 

 

 

 

 

Ako sa brániť?

Existuje viacero spôsobov ochrany alebo prevencie proti dotieravým muškám. Zopár si ich načrtnme:

1, žlté lepiace štítky

Tieto optické lapače sú veľmi dobrým lákadlom pre dospelé mušky. Lapače sú pokryté lepidlom takže, keď muška sadne na štítok, tak tam aj ostane. Štítky môžete priamo zapichnúť do zeme alebo ich len prevesíte ponad vysadené sadenice. Lapače sa dajú kúpiť v každom záhradkárstve, cenovo sa pohybujú okolo 2,5 eur za jedno balenie (5 ks).

Obrázok č.2 Lapače hmyzu na dospelé jedince aj s uhynutými muškami

žlté lapače, škodlivý hmyz

2, výber substrátu

Je to skôr prevencia, ktorá Vám môže ušetriť trápenie. Avšak dajte si pozor, aj napriek výberu správneho substrátu sa môžu mušky nasťahovať a začať svoj kolobeh. Typ substrátov, ktoré neobsahujú larvy smútiviek je viacero napr.: Floria alebo kokosové substráty. Tieto dva obsahujú veľký obsah živín a samozrejme cenovo sú náročnejšie ( 50 l vrece za cca 12 eur ) ako štandartný substrát.( 50 l vrece za cca 6,5 eur ).

3, dezinfekcia substrátu

Pokiaľ máte doma štandartný substrát, tak skúste zopár metód dezinfekcie. Zničia sa tak larvy a vajíčka smútiviek, ktoré by ste si takto zavliekli domov. Zem môžete nechať 1-3 dni preschnúť alebo ju „prepečte“ v mikrovlnke alebo plynovej rúre. Pri tomto spôsobe však rátajte so silným zápachom. Existuje aj naparovanie pôdy v starom tlakovom hrnci, ale aj tu je veľká nevýhoda silný zápach. Chemická dezinfekcia substrátu sa robí roztokom manganistanu draselného alebo roztokom peroxidu vodíka.

4, domáce triky

Skúsenosti starších záhradkárov a ich triky stoja tiež za spomenutie. Veľa pestovateľov na odchyt lariev z pôdy používajú čerstvo narezané zemiaky. Larvy sa do škrobom naplneného zemiaku zavŕtajú a takto sa ich počet zredukuje. Ďalšou možnou metódou je napichať do zeme strúčiky cesnaku. Posledný trik používaný u niektorých čitateľov je zalievanie substrátu žihľavovým luhom.

5, tabakový luh

Veľmi šetrná a účinná metóda. Použiť ju možno na smútivky, ale aj na vošky. Pre tento drobní hmyz je tabakový luh kvôli svojej zložke – pyridínový alkaloid, veľmi toxický. Stačí postihnuté rastliny postriekať týmto roztokom a do dvoch dní je škodca preč. Návod ako si spraviť luh: 150 g tabakových listov namočte do 3 l vody a povarte v nej asi tak hodinu. Vznikne tmavý zapáchajúci extrakt, ktorý po vychladnutí rozrieďte s vodou v pomere 1:1 a postihnuté rastliny postriekajte. Ak sa jedná o väčšie napadnutie voškami , či smútivkami roztok nemusíte riediť.

6, biologická ochrana

Patrí medzi najúčinnejšie metódy. Spočíva v aplikácii hlíst rodu Steinernema, ktoré vystopujú larvy smútiviek a zlikvidujú ich. Balenie s hlístami si môžte zakúpiť v obchodoch so záhradkárskymi potrebami. Jedno balenie s 2 mil. hlístic stojí asi 4 eurá a vystačí Vám až na 10 m2. Majte na pamäti však, že po kúpe hlístic je potrebné ich skladovať v chladničke a to maximálne 7 dní.. Dôležité je udržovať potom pôdnu vlhkosť a tiež aj izbovú teplotu v rozmedzí 15-25 °C.

 

Ako ste si mohli prečítať, existuje mnoho zaujímavých metód na boj proti smútivkam. Vybrali sme pre Vás len tie najčastejšie používané. Samozrejme tento článok hovorí o metódach, s ktorými máme skúsenosti resp. sú využívané pri pestovaní iných plodín. Pokiaľ máte svoju osvedčenú metódu ako sa týchto dotieravých mušiek zbaviť napíšte nám na: info@chillibrothers.sk

S pozdravom

@Chillibrothers

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *