Site Overlay

Jalapeno Purple

V predchádzajúcom článku sme sa priatelia venovali odrode Jalapenos. Táto odroda má veľa rôznych variácií líšiacich sa od seba veľkosťou plodov, sfarbením alebo pôvodom. Dnes si niečo povieme o Jalapeno purple. Tento druh je veľmi špecifický hlavne čo sa týka sfarbenia plodov.

Na začiatok si však povedzme niečo o habituse a raste. Dospelá rastlinka dosahuje výšku v priemere medzi 80-90 cm, pričom sa veľmi rada rozkonáruje a tým uberá ostatným susedom z komfortu. Doprajte jej preto pri výsadbe dostatočný spon medzi sadenicami – 30 cm, nielen kvôli úrode, ale hlavne kvôli jej krehkým vetvám, ktoré sa často lámu pri štandartnej starostlivosti.

FIalový kvet v plnej kráse
FIalový kvet v plnej kráse

Nároky na pestovanie nie su nijak veľké a vrele ju odporúčame aj pre chilli pestovateľov začiatočníkov. Stačí jej dopriať kyprú prevdzušnenú pôdu so základnými živinami (viac o živinách sa dočítaš tu: https://www.chillibrothers.sk/?p=967 ) a hlavne bezveterné miesto. Počas rastu hlavná stonka rastliny drevnatie avšak menej ako pri Jalapeno senorita.

Pri dosiahnutí dospelosti sa vytvoria na rastline krásne fialové kvety pripomínajúce fialky. Odroda nasadzuje kvety hojne na báze každej vetvy. Jalapeno purple patrí medzi druhy annuum, čo znamená, že doba zrenia plodu je 90 dní. Už v prvých fázach tvorenia plodu je viditeľné, že nejde o štandatnú odrodu. Plod je ihneď sfarbený do čierna. Papričky sú 3-6 cm dlhé a lesklé. Počas dozrievania chytia mierne bordový nádych – čo je znamenie na zber úrody.

Rastúce plody
Rastúce plody

 

Jalapenos papričky sú veľmi obľúbené v mexickej a vlastne akejkoľvek kuchyni. Plody dosahujú 500 SHU štiplavosť, čím je vhodná aj pre menej zdatných chillibratov. Skvelé sú čerstvé letné šaláty ku grilovanému mäsku. Pokiaľ si chcete z nich niečo odložiť na zimu, neváhajte si jalapenos zavariť v sladkokyslom náleve, je to ozaj fantastické. Pre ozajstných gurmánov odporúčame pripraviť jalapeno poppers plnené cheddarom. Použitie je ozaj široké a preto ich my chillibratia máme tak radi 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *