Site Overlay

Slimák (Arion lusitanicus) – nepriateľ č.2

Je malý, slizký, nechutný, pomalý a žerie nám rastlinky! Áno, hádate správne, dnes si povieme niečo o slimákoch v záhrade. Tieto zdanlivo neškodné tvory nám vedia pekne znepríjemniť sadenie a kochanie sa našou záhradkou. Doslova zožerú všetko čo im stojí v ceste a za jednu noc Vám ostanú len stopky a oči pre plač.Ak chceme proti slimákom zahájiť domobranu musíme si zopár vecí o nich povedať. Ako sa hovorí: „Priateľa si drž blízko, ale nepriateľa ešte bližšie..“

Plzák španielsky (lat.: Arion lusitanicus) – jeho domovom bolo pred 50-timi rokmi Anglicko, Francúzsko a Španielsko. Počas posledných rokov sa však rozšíril do celej Európy a terorizuje naše rastlinné spoločenstvá. Svojim šikovným jazýčkom, v tvare stolárskeho šmirgľa, obžiera hlavne jahody, šaláty, mrkvu a to najdôležitejšie (mladé bezbranné chilli sadenice). Samozrejme netreba si ho zameniť s Plzákom lesnýmnašim reprezentantom v tejto kategórii , ktorý je v smere pojedania sadeníc troška skromnejší ( ja osobne medzi nimi nebudem robiť rozdiel, keď ich uvidím vo fólii). Ich hlavné obdobie pôsobenia je od jari do jesene (no hm nejak ma to neprekvapuje…). Rozmnožujú sa v septembri a v polovici októbra. Jeden takýto predátor nakladie až 220 vajíčok! Z vajíčok sa malé pažravé slimáky vyliahnu až na jar v apríli.

Slimák, škodca, nepriateľ
Arion Lusitanicus- Plzák španielsky. Charakteristický nudnejším hnedým sfarbením ako naša odroda

Ale dosť bolo o ňom, lebo nakoniec sa pár čitateľov rozhodne aj pre chovanie tohto slimáka :). Povedzme si pár krokov ako vytvoriť čo najmenej lákavé prostredie pre plzáky:

1, v prvom rade neprelievajte svoju záhradu veľmi. Polievajte rastliny výlučne ku koreňom a zamedzte tak tvoreniu vyššej vlhkosti.

2, pokiaľ chcete na záhrade zriadiť miesto pre kompost, umiestnite ho čo najďalej od Vašich záhonov. V komposte majú totižto hlavné mesto títo žrúti. To isté sa týka aj hromadísk tráv, uloženého dreva.

Čo však robiť, keď už nechcenú návštevu máme? Prirodzená reakcia je ručné zbieranie. Je to síce pracné a časovo náročné, no radím zapojte do toho celú rodinku vrátane detí,úspech sa dostaví rýchlejšie. Najlepšie sa zbierajú po ďaždi alebo ráno, či za súmraku. Následne nazbierané slimáčiky uložíme do vedra a jemne polejeme vriacou vodou (rýchla bolestivá smrť) alebo ich posolíme (dlhá bolestivá smrť). Dobre, túto fázu z vašej rodinnej aktivity radšej robte bez detí.

Ďalšia metóda je výstavba pascí. Pri nej je potrebné vyhĺbiť do zeme priestor pre menšie nádoby. Do nádob je potrebné potom naliať pivo (presne tak, poznám lepšie využitie zlatého moku). Vôňa a chuť piva ich priláka a oni sa v moku utopia (krátka radostná smrť). Aby Vaša nádoba nepôsobila len ako krčma pre slimákov, treba zvoliť dostatočne hlbokú nádobu – pet fľaše, pričom necháme 1 cm z okraja vytŕčať nad zemou a pivo nalejeme len na samí spodok.

Okrem piva zaberajú na slimáky aj mechanické bariéry ako:

1, do vonka ohnutý plech (aspoň 15 cm)

2, ochranné pásy zo suchého materiálu ako napr.: škrupinky z vajec, pás zo slamy alebo pilín

3, ochranné pásy z rastlín, ktoré slimáky nemajú na jedálnom lístku (šalvia, tymián, levanduľa)

Ako posledná možná metóda, ktorú odporúčame zvoliť je chemická ochrana. Nakoľko chemické prípravky zaťažujú naše životné prostredie, používajte ho s rozvahou. Chemické prípravky častokrát ničia nielen škodlivé slimáky, ale aj hmyz, ktorý pomáha vašej záhradke. Prípravky ako napr. Methiocarb ničí aj včely, daždovky. Prípravky založené na báze zlúčenín železa a fosforu sú pre ostatné zvieratá neškodné, a preto by sme im mali dať prednosť.

Stále modernejšia metóda zneškodnenia tejto chilli skazy je pomocou hlístic. Tento parazit menom Phasharmabditis (čítaj: fasmarha) hermaphrodita neohrozuje prirodzených predátorov vo Vašej záhrade a útočí vyslovene len na plzáky.

Najlepšia metóda ničenia plzákov je však skrátka pripraviť vhodné prostredie pre jeho prirodzených predátorov. Medzi týchto lovcov slimákov patria ježkovia, užovky, jašterice, ropuchy a niektoré druhy vtákov. Týchto predátorov prilákame k nám jednoduchý menším jazierkom, kde im vytvoríme prirodzené prostredie.

Tak to bolo pár riadkov k tomuto chillivrahovi. Lov sa môže teda začať!

@chillibrothers

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *