Site Overlay

Strapka záhradná – nepriateľ č.3

Ešte ste nikdy nepočuli o strapke záhradnej? Donedávna ani my. Ale žiaľ resp. chvalabohu sme ju objavili a naučili sa proti nej brániť. Skôr ako si povieme represívne opatrenia, povedzme si niečo o tomto malom ehm nepriateľovi.

Strapky sú drobný, štíhly hmyz, pričom najväčší Herkules dosahuje u nich asi 3 mm – verte mi na rastline ich len tak ľahko nezbadáte. Ešte nenápadnejšie sú ich dva páry úzkych krídel, vďaka ktorým môžu lietať a rozširovať sa ( mne to pripadalo skôr ako skákanie ). Dospelé jedince sú čiernej alebo žltohnedej farby. Ich larvy sú podobnej farby, ale nemajú ešte vyvinuté krídla. Ak by ste proti nim chceli zakročiť ničením ich potomstva a vajíčok, tak pre vašu informáciu, vajíčka sú priesvitné a veľké 0,3 mm. Ja osobne som to vzdal. Nie je možné ich vidieť.

Človek by si myslel, že takáto malá muška nezmôže toho veľa, ale opak je pravdou. Sú veľmi expanzívne a preskočia vám hneď na ďalšiu sadenicu. Ak máte doma väčší počet sadeníc, častokrát si to všimnete až vtedy, keď Vám rastliny postupne uschnú.

Na správne diagnostikovanie a včasný zásah je potrebné poznať symptómy. Tieto ehm mušky poškodzujú rastliny vyciciavaním. List pomali uschne a v prvých štádiách si všimnete zhora len malé nekrotické škvrny. Pri pohľade na spodnú časť listov je vidieť veľké množstvo čiernych škvrniek a jamiek na liste – exkrementy. Listy vyciciavaním strácajú krásnu zelenú farbu a vysychajú. Typické pre poškodenie strapkami sú strieborné povlaky na spodnej strane poškodených listov. Akoby toho nebolo málo, mušky roznášaju aj vírusové ochorenia : Impatiens necrotic a Tomato spotted wilt.

Prikladám zopár fotiek z napadnutia strapkami. Podľa nich môžete skontrolovať, či sú vaši miláčikovia v pohode:

Strieborný povlak na liste
Strieborný povlak na liste
Rastliny uschýnajú po väčšej invázii
Rastliny uschýnajú po väčšej invázii
Poškodený list zo spodnej strany
Poškodený list zo spodnej strany

Ako sa strapiek zbaviť? V prvom rade by sme si mali povedať niečo o preventívnych opatreniach. Veľmi dobre pôsobia modré lepiace štítky, ktoré by ste mali umiestniť na otvory v sklenníku alebo v blízkosti rastlín. Kedže strapky sa najradšej zdržiavajú v burinách, tak pravidelné odstraňovanie buriny v okolí záhrady tiež pomáha.

Pokiaľ už ale strapky máte na rastlinách zabudnite na preventívne opatrenia, či ľudové liečiteľstvá. Verte mi skúšali sme veľa podobných postupov ( sprchovanie rastlín, manuálne ničenie dospelých jedincov..) a nič nezabralo! Na tento sk…ehm hmyz pomôžu len represívne opatrenia. Existujú prípravky na báze parafínového oleja. Muška si však vie vypracovať odolnosť voči prípravkom. Preto je potrebné prípravky striedať 3-4 krát do roka v intervale 6 dní. My sme vyskúšali Rock effect, ktorý ale len nachvíľu zabrzdil šírenie mušky. Následne sme prešli na Vertimec a dúfame v jeho totálny účinok.

V skleníkoch a fóliách, kde sú rastlinné spoločenstvá sa odporúča využiť služby nájomného vraha – dravého roztoča Amblyseius cucumeris a Amblyseius degenerans. Veľmi efektívna je aj dravá bzdocha Orius insidiosus. Pomocnú ruku vám ochotne podá aj entomopatogénna huba Beauveria bassiana.

Na záver priatelia jedno africké príslovie: „Oheň sa vracia k tomu, kto ho zapálil.“ Nech si to každí vysvetlí po svojom. 🙂

 

@chillibrothers

2 thoughts on “Strapka záhradná – nepriateľ č.3

  1. Vrelá vďaka za informácie ohľadom strapiek,hlavne foto mi veľmi pomohlo. Moja orchidea na ktorej mi veľmi záleží hostí tieto potvory. Už som ich začala mssírovať Rock effektom, ak nezaberie zriedený nasadím čistý a uvidíme. Veď nech si žijú ale niekde inde ak by to šlo dohovorom riešila by som to tak:-)
    Veľa pestovateľských úspechov.
    Zuzana

  2. Sme Radi, že náš článok Vám pomohol. Dúfame, že orchidea sa z toho zotaví a strapky už nebudú!Tento hmyz veru po dohovore tvrdohlavo zostane, niekedy treba na neho tvrdšou zbraňou.

    Ďakujeme a prajeme veľa pestovateľských úspechov 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *