Site Overlay

Vietnamese tears

Dobrý večer priatelia,

 

po veeeeeľmi dlhom čase si znova predstavíme novú odrodu, ktorú sme tento rok vypestovali u nás v chilli raji. Vietnamese tears nás totiž neprekvapila len úrodou, ale aj svojou kompaktonosťou.  Je to rduh, ktorý priam vhodný pre balkónových pestovateľov.

Rastlina

Habitat tohto druhu je veľmi kompaktný, košatý a rozvetvený. My sme nijak nezasahovali do rastu rastliny a tak dosiahnutá výška bola medzi 100-120 cm. Bohaté rozvetvenia prinášajú dobrú úrodu, Pri vhodných  zastrihávaniach nie je potrebná opora, avšak ak ju necháte voľne rásť ako my, tak je lepšie ju podoprieť

Plody

Na fotkách možno vidieť nasadenie plodov u tohto druhu, Je skutočne bohaté a už len pri normálnej starostlivosti sa vám odvďačí množstvom chilli. Papriky sú drobné od 2-3 cm. Vyrastajú do hora a tak sa sa nemusíte brodiť vetvami rastlinami. Pri takto malých plodov hrá dôležitú rolu aj zber. Tu sa priznávame, mali sme obavy, ale príjemne nás prekvapil druh tým, že dozreté plody doslova padajú do dlani. Treba si skôr dávať pozor, aby vám na zem nepopadali.

Použitie

Chilli nie je veľmi ostré. Tipujeme to tak okolo 1000-3000 shu, ale to je postačujúce na jemné dochutenie polievky v miske. Výborné sa ukázalo usušenie celej papričky v teplovzdušnej rúre. Papričky krásne chrumkajú a jemne sa drobia medzi prstami. Výborné aj na dochutenie šalátu.