Site Overlay

Z bytu do záhrady

Milí chilli fans,

som rád, že sa Vám môžem prostredníctvom našej web stránky prihovoriť. Áno, zo záľuby sa stala serióznejšia vec a rozhodli sme sa s mojimi chilli bratmi to posunúť na vyšší level a osloviť väčší počet ľudí, ktorí milujú pikantné a doma si nevedia predstaviť takmer už žiadne jedlo bez tejto krásnej hrejivej príchute.

Dnes, dva roky pozdejšie , sme sa posunuli z bytového pestovania chilli a prvých pokusov už o dosť ďalej. Na sezónu máme pripravené tri záhrady, ktoré sú k dispozícii vyše 30-tim odrodám chilli, vyše 500 sadeníc a 8 rúk , ktoré spravia všetko preto, aby to štípalo.

 substrát na chilli, jiffy tablety a parenisko
Na obrázku vidíte základné veci na zaklíčenie chilli semiačok.

Takto to vyzeralo v januári 2013, keď som začal skúšať sadiť doma priamo v mojej izbe ( na fotke len časť neporiadku ), semiačka starostilo zasadené a verte mi minimálne 2-krát denne som sa pozeral až kým nevyklíčili a verte mi bol to nervák, si predstavte, že civíte 1-2 týždne na zem a nič sa nedeje… Ale potom to začalo, ukázalo sa Loco, Habanero, a neskôr aj Multicolor Chinenses.

presadené chilli, pestovanie pod lampou
Presadené chilli v apríli a pestované pod lampou

Celý stôl obsadený a radosť nachvíľku skomplikovala vlna malých mušiek, ktorá vylietavala zo substrátu  (asi som mal skutočne tú zem prepiecť v rúre). Tie malé neškodné mušky vám liezli do nosa, do oka, do úst boli skrátka všade a aj napriek lepiacim žltým trojuholníkom ich veľká väčšina skončila v mojom nose, preto odporúčam dajte si tú námahu ak doma pestujete s tým substrátom.

Teploty boli už jarné a nastal čas, rozhodol som sa rastliny preložiť na balkón a bol to asi taký pocit, ako keď rodič posiela prvý krát dieťa do školy. Otázka je: Kedy je ten správny čas? Hmmm osobne tí traja zmrznutí vedia narobiť zlobu, ale nebojte sa v dnešnej dobe aj skorej vystaviť papričky slnku, potešia sa. Uznajte pristane im to:

Bhut Jolokia, Loco, pequin a Multicolor chinenses
prezimované Bhut jolokie sa preberajú a nová generácia sa slní na balkóne

Skutočne to bol len začiatok ako na tie fotky pozerám, ale bola a je v tom vášeň, s ktorou to ide oveľa ľahšie. Zopár rastlín vypestovaných v skromných podmienkach potešilo nielen mňa, ale aj priateľov, kolegov a aj úplne neznámych ľudí, ktorí to skúsili. Plody, rôznych farieb, rôznej štipľavosti a verte mi aj rôznej chuti ( aspoň v prvých 3-5 sekúnd ).

Loco čerešničky a kvitnúci Pequin
V lete už boli Loco a Pequin v plnom rozkvete, charakteristické fialové čerešničky boli každodenným potešením pre oko

Záver

Tak toto bolo v skratke z môjho začiatku. Teším sa na ďalší rok, výzvy radosti ale aj s tým spojené starosti. Verím, že si pre Vás pripravíme veľa obrázkov, a článkov o chilli, ktoré vás inšpirujú k niečomu podobnému.

 

@Chillibrothers

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *