Zdravím Vás chilli bratm´s,
V prírode alebo v záhrade to síce nevyzerá, že by bola zima, no aj tak pripusťme január je tu. Tým sa začala naša sezóna 2014 a to znamená, že my sa musíme po výdatných sviatkových jedlách a čase nič nerobenia, začať mrviť a zahájiť siatie. Samozrejme budeme radi, keď budete od začiatku s nami a budete sledovať naše kroky a ešte radšej keď sa k nám pridáte a taktiež začnete s pestovaním chilli. Pripravili sme si pre Vás zopár úvodných krokov, ktorých sa tí menej skúsení môžu držať a na základe ktorých Vám stúpne úspešnosť dopestovania krásnej a bohatej úrody.
Vravíte si, že kde začať? Tak poďme krok po kroku. Dôležité je sa pripraviť na siatie: potrebujete kvalitne skladované semeno s dobrou klíčivosťou, vodu, pareniská (vhodné pri druhoch chinense), jiffy 7 tablety alebo substrát pre zeleninu a vhodné osvetlenie. Na siatie odporúčame používať jiffy 7 tablety – sú to rašelinové tablety vyrobené z lisovanej sphangovej rašeliny, čadičového alebo iných vlákien. Uľahčí Vám to viaceré úlohy , ktoré musíte pri predpestovaní a celkovo pestovaní rastlín zvládnuť. Úprimne ak chilli pestujete doma, tak Vám ušetria vyťahovanie vysávača a iných čistiacich jednotiek, ktoré pri použití obyčajného substrátu zaručene použijete. Jiffy sa dajú zakúpiť v štyroch veľkostiach : 24,30,38 a 42 mm.
Hlavné výhody pestovania v Jiffy 7 tabletách:
- jednoduchšia manipulácia pri siatí, úspora miesta ( na 2,2 m2 je možné pestovať 1000 ks ) a skladovanie
- kvalitné jiffy tabelty neobsahujú žiadnych škodcov – sú sterilné
- ušetria Vám čas, pretože ich nemusíte často zalievať.
V prípade, že ste sa rozhodli pre pestovanie v substráte, je vhodné zvoliť taký, ktorý je určený na zeleninu ( hlavne paprika a paradajky). Viaceré substráty okrem živín obsahujú aj nežiadúce zárodky malých a otravných mušiek – smútivky ( Zygoneura sciarina ). Kto ešte nemá skúsenosť s týmito výnimočne otravnými 3-4 mm muškami, tak nech si to kľudne vyskúša. „Nám už stačilo.“ Substrát je vhodné zapiecť v rúre na pár minút aby sme všetky larvy tvrdo umučili – snáď nás ochranári za to neukrižujú. Pokiaľ sa Vám to zdá príliš drastické a nehumánne, tak je tu ešte druhá možnosť a to zakúpiť žlté lepkavé pásy/štítky, na ktoré sa mušky pri vylietavaní lepia a tam dožívajú svoj krátky život.
Obrázok č.1 : Jiffy tablety a ich výhoda v úspornosti miesta
Substrát a jiffy sú pripravené, postúpme o krok ďalej. Pred siatím priamo do zeme alebo do Jiffov namočte semiačka na takých 10-15 minút do vody – vyšlete im signál, že prišiel ich čas. Často pestovatelia chilli používajú aj prípravok Lignohumát na podporu klíčenia a neskôr aj fotosyntézy – my osobne sa spoliehame na naše schopnosti a prírodné podmienky. Hĺbka siatia je 2-3 mm pod vrstvu zeminy/rašeliny. Nesaďte to hlboko, inak semeno bude musieť vynaložiť viacej energie – čo sa nie vždy podarí. Pri prikrytí semien nezatláčajte vrchnú vrstvu príliš silno.
Po zasadení
V tom prípade by ste mali vedieť, že na to aby Vám semiačko vyklíčilo potrebujete tri veci: vodu, vhodnú teplotu a kyslík. Pri chilli rastlinách je dôležité udržiavať konštantné podmienky s čo najmenšími odchylkami. Pri druhu Capsicum annuum je ideálne udržiavať teplotu v rozmedzí 20-25 °C a druh Capsicum chinenses potrebuje 25-28 °C. Vzhľadom na rôzne mikroklimatické podmienky v rámci izby, Vám odporúčame použiť ako úložné miesto pareniská – možno kúpiť v každom záhradkárstve. Pareniská umiestnite najlepšie k radiátoru alebo zdroju tepla avšak nezabudnite pravidelne vetrať, inak Vám vznikne pleseň, ktorá Vašu snahu môže zmariť.
Obrázok č.2 : Siatie semien chilli ( Multicolor chinense ) do voľného substrátu
Pareniská s Vašimi zasadenými druhmi umiestnite k zdroju tepla a už vám zostáva doriešiť len otázku svetla. Kedže predpestovanie u niektorých druhov začína už v januári, denné svetlo nie je postačujúce. Pre optimálny rast rastlín si treba zaobstarať umelý zdroj svetla. Pri zakličovaní sme používali aj normálne stolové lampy so žiarovkami do 40 W. Tieto však vyžarovali príliš veľa tepla a aj čo sa týka vlnovej dĺžky nie sú veľmi vhodné. Avšak musím povedať, nemali sme problém pod takouto lampou vypestovať odrody ako Bhut Jolokia, Loco, Piri-Piri, Habanero Red. V súčasnosti používame klasické neónové lampy 2 x 18W. I keď susedom sa to môže zdať podozrivé, Vaše chilli sa budú tešiť. Svetlo umiestnite takých 40 – 50 cm nad rastliny a dlhším svietením predĺžte rastlinkám deň.
Udržujte zem aj jiffy tablety vlhké ale nie až príliš premočené. Nakoľko sa semená nachádzajú tesne pod hornou vrstvou, stačí ich polievať nádobou s rozstrekovacou hlavicou a jemne pokropte pôdu ako ranná rosa. Takto aplikujte vodu prvé 2 – 4 týždne, pokiaľ sa im nevyvinú dostatočné korene, aby si vodu mohli zbierať z dolnej časti pareniska.
Obrázok č. 3 : 2-týždňová sadenička Bhut Jolokia chilli
Videoinštruktáž:
Na záver nám už len zostáva popriať Vám veľa trpezlivosti a aby Vám čo najviac semiačok vyklíčilo. Prikládame aj krátke inštruktážne video od mentorov Karola a Maroša , ktorí Vás prevedú všetkými krokmi siatia.. enjoy chillibratia :
Cauky pestovatelia dufam že sa uchitite s pionierskym pestovatelskym zamerom karči vypada ako skuseny pestovatel zo zssr takže držim palce a tešim sa na ochutnavku.
Dakujeme. Svoj vyzor posilnil este viac a vyzera ako Rasputin 🙂