Site Overlay

Ako na to part.2 – presádzanie vyklíčených rastlín.

Zdravím chilli bratia!

Uplynul už mesiac, odkedy sme zasadili posledné semiačko. Pokiaľ ste udržovali čo najkonštantnejšie podmienky pri klíčení, slávite práve úspech. Pozeráte sa na svoje rastlinky s druhým párom listov. To je práve ten správny moment pre presadenie. Presádzame hlavne chilli sadené voľne do zeme v parenisku – aby sa Vám korene nepreplietli treba ich presunút na „lukratívnejší flek“.

Obrázok č.1 – Mesačné rastlinky sadené voľne do zeme

presádzanie chilli

Predtým, ako podniknete niečo s rastlinkami, zodpovedne si pripravte: voda, substrát, čiernu fixku, lyžička alebo niečo čím rastlinu vyberiete, svetlo a to najdôležitejšie – kelímky. Pokiaľ ste zabudli už počas roka zbierať kelímky od jogurtov (ďakujem kolegom za 214 kelímkov) nevadí, dnes je možnosť zakúpiť ich skoro v každom supermarkete. Postačia vám 3 dcl biele poháriky (nepriesvitné – korienky milujú tmu). A ešte jedna dôležitá vec: dôkladne si premyslite svoje možnosti umiestenia presadených rastlín, nakoľko po presadení budú zaberať viacej miesta.

Máte už všetko pripravené? Tak teda začnime… Do kelímkov si cca do polovice nasypte nový substrát, zalejte ho troškou vody. Vykrajujte malé papričky zo zeme a spolu aj so zemou ich presuňte do kelímku. Dôležité je, aby ste po presunutí k malým rastlinkám doplnili zem až do výšky prvých lístkov. Rastlina bude pôsobiť síce oveľa menšia, ale podporí to stabilitu a rozvoj koreňovej sústavy. Po presadení prilejte kúsok vody a tým zmiernite šok z presadenia. Na koniec si ešte čiernou fixkou poznačte na kelímok druh , ktorý ste presadili.

Obrázok č.2 – presadená Loco chilli

presadená chilli

Chilli, ktoré ste zakličovali do jiffy tabliet môžete pokojne ešte taký mesiac nechať nedotknuté. Za občasného podlievania a bežnú starostlivosť budete vidieť ako celou tabletou prerastajú korene. Rastlinky presadíte neskôr. Nehrozí, že sa Vám jednotlivé korene prepletú.

Už ste všetky presadili? V tom prípade ich umiestnite pekne k teplu a pod svetlo – 40 cm pod zdroj svetla. Nechávajte im zapnuté svetlo aj 10 hodín denne (aspoň v týchto zimných mesiacoch), aby ste zaručili čo najlepšiu starostlivosť. Použiť môžete od normálnej stolnej lampy až po neónové svietidlá. Rastlinky pravidelne kropte vodou a zalievajte,no nepreháňajte to, inak Vám rastlinka uhynie.

Obrázok č.3 – časť presadených papričiek, najstaršie majú 2 mesiace.

many chilli plants

Verím, že ste to všetko zvládli a už sa Vám papričky krásne slnia pod svetlom. Ak by ste potrebovali ešte poradiť alebo máte vlastný spôsob pestovania, zašlite nám ho na náš mail info@chillibrothers.sk a podeľte sa oň s ostatnými milovníkmi chilli.

Tak nech to rastie 🙂

 

@Chillibrothers

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *