Site Overlay

Black pearl – čierna perla v chilliraji!

Áno milí priatelia, nie je to loď legendárneho piráta, ale okrasný skvost chilli, ktorý by nemal chýbať u žiadneho vášnivého pestovateľa chilli. Perla patrí do rodu Annuum a k nám sa dostala až spoza veľkej mláky. Krík dosahuje výšku 50 cm a kľudne sa dá vypestovať aj vo väčšom črepníku. Rastlina nie je veľmi náročná na podmienky, no mali by ste jej zaručiť tri základné prvky: slnečnú expozíciu, dostatok závlahy a kyprejšiu ľahšiu pôdu.

Už v rannej fáze rastu sa rastlinky odlišujú od iných a to svojim tmavším sfarbením. Farebná variabilnosť je však málo ovplyvniteľná zo strany pestovateľa. Niektoré rastlinky sú temné ako jej názov, iné sú tmavozelené, pričom plody sa nesfarbujú do čierna ale sú zelené. Pokiaľ ale vlastníte viacero semien tejto odrody rátajte s tým, že z 10 ks semien bude 8 typicky čiernych. Odroda je pomerne odolná proti škodcom. Aj napriek napadnutiu ostatných rastlín skočkami alebo voškami na čiernych perlách sa ani jeden škodca neobjavil.

čierna perla 2

Plody rastú v malých trsoch smerom dohora a tvarovo sa podobajú bobuliam. V jednom 2-3 cm veľkom plode sa priemerne skrýva 20 000-30 000 SHU. Počas fázy dozrievania čierne plody menia svoje zafarbenie na sýte červené. Pokiaľ budete rastlinku vo fáze dozrievania primerane stresovať- zalievať len vtedy, keď zbadáte, že je mierne zvädnutá, zaručene sa vám papričky odmenia pikantonsťou.

Dozreté plody najlepšie vyniknú v čerstvých letných šalátoch. Vhodné podávať ku grilovanému mäsu, ktoré takto dostane troška nebezpečnejší nádych. Čierna perla nie je chilli, ktorá sa pestuje kvôli jej pikantnosti, ale je to okrasná paprička, ktorú vám bude závidieť sused, či kamarát.

čierne perly

Priatelia to by bolo v skratke všetko k perličke. Ak by ste mali otázky, dotazy, tak nám ich napíšte na náš známy mail: info@chillibrothers.sk.

Majte sa krásne!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *