Site Overlay

Molica skleníková – nepriateľ č.6

Molica skleníková (Trialeurodes vaporariorum) bola k nám zavlečená zo strednej Ameriky, no ako iste viete v súčasnosti terorizuje záhrady po celom svete. Dospelí jedinci sú 2 mm veľký okrídlený hmyz. Tento biely hmyz sa najčastejšie zdržuje  na spodnej strane listu – samičky kladú totiž vajíčka do prieduchov listu. Celý larválny cyklus trvá 9-18 dní, pričom prvé štádium je pohyblivé, 2-4 štádium im zanikajú končatiny a krpatejú tykadlá.

Molice majú naširšiu škálu hostiteľov až 800 druhov  a okrem zeleniny napadajú aj Fuchsie. Už ako jej názov hovorí, patrí medzi najzávažnejších škodcov v skleníkoch a to nie len svojou činnosťou, ale aj tým, že sú prenášačmi viacerých vírusových ochorení. Príznaky napadnutia sú vcelku jednoduché. Po dotyku vyletia dospelé jedince z listov, resp pri väčšom výskyte ich môžete vidieť aj voľným okom.

Molica skleníková
Masívne napadnutie molicami

Molice svojim pôsobením vytvárajú medovicu na listoch, v ktorom sa vyvíjajú saprofytické huby alebo sadze. List takto chradne  a pomaly vädnú. Ochrana proti týmto malým muškám nie je vôbec jednoduchá. Pri biologickej ochrane v skleníkoch môžeme využiť služby Moličiara skleníkového (Encarsia formosa). Tento predátor kladie svoje vajíčka priamo do lariev molíc. Pokiaľ ste sa rozhodli pre nasadenie tohto nájomného vraha musíte byť však opatrný, hlavne čo sa týka použitia chemických prípravkov proti iným chorobám alebo škodcom.

Moličiar skleníkový
Moličiar skleníkový

Ďalším spôsob ochrany je nasadenie žltých lepiacich stítkov. Dospelé jedince priláka žiarivá žltá farba a pri prílete sa prilepia ns štítok. Lepiace štítky pritom pomáhajú aj proti iným lietajúcim škodcov, o ktorých ste sa dočítali v predošlých článkoch. Pokiaľ nezaberajú tieto prírodne neškodné spôsoby, je potrebné siahnuť po chemických postrekoch. V dnešnej dobe je  veľké množstvo postrekov. Postrek je však potrebné obmieňať, pretože molice sú schopné si vybudovať imunitu. Samozrejme nepoužívajte lacné napodobeniny postrekov, nakoľko tieto prípravky viacej poškodzujú životné prostredie.

Te to rok sa nám našťastie tento škodca výhýbal, preto obrázky v tomto článku sú len ilustračné z internetu.

S pozdravom chillibratia!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *