Site Overlay

Brown egg chilli

Dobrý deň priatelia,

úroda 2018 je už tu a my si postupne predstavíme čo všetko nové tento rok sme skúšali v tej našej chilli farme. Niektoré druhy boli sklamanie, niektoré nakoniec skončili ako mačka vo vreci a vzišlo z toho niečo úplne iné ako sme chceli, avšak úroda je bohatá a my sme vďační za ňu.

Prvou chilli tento rok je Brown egg. Odrodu máme zakúpenú až z Fínska a zaujala nás hlavne svojim vzhľadom, keďže štipľavosť je na úrovni Jalapenos. Habitus rastliny by sme zaradili skôr k balkónovým druhom, prípadne črepníkovým. Rastlina dosahuje výškovo cca 40 cm a aj kvôli miernemu vetveniu nezaberá veľa miesta.

Pestovanie je obvyklé ako pri druhoch chinense. Je potrebné rastliny predpestovať už v zime a v máji ich môžete nasadiť buď do voľnej zemi alebo do fólie/skleníka. Rozdiel v raste sme nespozorovali ani pri jednom z nich.

Plody dozrievajú 90-110 dní pričom farebnosť prechádza od svetlej zelenej až po čokoládovo hnedú. Tvar plodov je zaoblená s dĺžkou cca od 3-5 cm, a preto niektoré z nich pripomínajú malé čokoládové pralinky. Nasadenie plodov je stredné, neočakávajte veľkú úrodu z tohto druhu. Pálivosť plodov v plnej zrelosti je medzi 3000-5000 SHU. Pri konzumovaní ľahko chrumkajú, pričom ako prvé zacítite jemnú sladkastú chuť s miernym nástupom pálivosti. Pálivosť sa hlavne zdržuje v ústach.

Zhrnutie

Brown egg je vhodná hlavne pre pestovateľov, ktorí majú radi rozmanitosť v záhrade a zároveň sa nechcú trápiť so slzami v očiach pri konzumovaní chilli papričiek. Odroda taktiež vhodná ako dekorácia do šalátov, zaváraných pohárov hlavne kvôli svojmu neobvyklému tvaru.

chilli, brown egg, gardening,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *