Ahojte priatelia!
V tomto momente sme už v pokročilej fáze pestovania našich rastliniek, a tak ako je dôležitá starostlivosť počas prvých týždňov, tak isto sa musíme starať o rastlinky aj počas rastu. Potrebné je sledovať listy, celkový habitus a detailne si všímať každú zmenu rastu. Pri takejto obyčajnej kontrole sme objavili na rastlinách mravce. Nič výnimočné, veď mravce sú všade na záhrade. Mravcov však pribúdalo a pri bližšom preskúmaní sme o týždeň neskôr objavili vošky. Po slabej zime tu máme teda po strapkách, smútivkách a slimákoch ďalšieho nežiadúceho predátora na našich miláčikoch. Zahajujeme teda odvetu.
Najskôr si povedzme niečo o ich aktivitách a škodlivých účinkoch. Vošky sa živia cicaním rastlinných štiav, z ktorých využívajú hlavne stavebnú látku – bielkoviny. Cukry nedokáže ich metabolizmus spracovať, a preto ho vylučujú von zo svojho tela. Táto sladká medovina následne naláka včely a mravce, ktoré si ich začnú vydržiavať, starať sa o ne a dokonca aj chrániť proti larvám lienok. V niektorých prípadoch mravce prenášajú vošky aj na iné rastliny, kde sa im bude dariť viac. Hlavné problémy však nerobí samotné cicanie (aj keď vo veľkom množstve to problém je), ale následné napadnutie hubovitou čerňou týchto rastlín. Je to veľmi rýchlo šíriaca sa infekcia, pri ktorej Vám neostáva nič iné len postihnuté časti odstrihnúť a spáliť.
Na svete žije nespočetné množstvo vošiek líšiacich sa svojou veľkosťou a farbou medzi sebou. Je to často dané rastlinami, na ktorých parazitujú. Práve kvôli ich variabilnosti existuje množstvo neselektívnych chemických prípravkov proti voškám. Tieto postreky neničia len nášho parazita, ale škodlivo pôsobí aj na užitočný hmyz ako sú napr. lienky.
Práve preto je vhodné predtým ako siahnete po takýchto chemických látkach použiť prírodné „postreky“, ktoré neškodia ani našim rastlinám a nekontaminujú ani pôdu na našej záhradke. Tu je zopár spôsobov:
1, Lepiace pásy/štítky
– pokiaľ ste už vošky na rastlinách objavili a sledujete aj mravce ako sa o ne vzorne starajú, skúste v okolí rastlín nastražiť lepiace pásy na hmyz. Starostlivé mravce sa na pásy nalepia a vošky budú bez ochrany. V tomto momente majú larvy lienok voľnú cestu a pokojne ich pozvite k „švédskym stolom“ ,nech si na tých malých potvorách pochutnajú. Táto metóda funguje však len za predpokladu, že sa v blízkosti rastlín nachádza veľa lariev lienok a žiadne mravce, čo je niekedy utopická myšlienka.
2, Tabakový výluh
Svojsky páchnuci tabak ako rastlina má využitie aj v záhradkárstve. Vošky nenávidia tabak. Nenávidia ho natoľko, že ak si v záhrade pár rastlín zasadíte tak budete mať od vošiek pokoj. Ak ste vo fáze, kde už vošky rastliny napadli, spravte si tabakový výluh. Zaobstarajte si pár listov tabaku, starý hrniec, gázu a zmäkčovač – mydlo alebo jar. Varením povarte listy tabaku. Vznikne čierny výluh, ktorý preceďte cez gázu. Do tohto výluhu pridajte zmäkčovadlo (pár kvapiek jari alebo mydla). Zmäkčovadlo zapríčiní, aby sa netvorili kvapky a postrek tak nestekal po listoch, ale spoľahlivo sa tam udržal. Na záver naplňte týmto výluhom rozprašovač a výluh aplikujte na spodnú časť listov – vošky sa zdržujú prevažne tam. Keďže vošky dýchajú celým telom poprajte im len príjemné vdychovanie.
3, Cesnak a jeho účinky
Cesnak má skvelé antibakteriálne účinky a zápach, ktorým často odpudzuje okrem bozkov od priateľky aj hmyz. Podobne ako pri tabaku sa z neho dá pripraviť výluh. Stačí Vám na to 25 strúčikov cesnaku, ktoré pokrájajte nadrobno. Zalejte cesnak vriacou vodou a nechajte to v uzavretej nádobe lúhovať 10-15 minút. Prejete výluh cez gázu do rozprašovača a postriekajte ním svoje rastlinky. Takýto postrek môžete opakovať každý týždeň- rastlinám neškodí a neprerušením postrekovaním zaručíte prevenciu proti voškám. Akurát, že záhradka Vám bude voňať cesnakovo – nevhodné miesto na prvé rande :). Výluh pomáha skôr pri menšom napadnutí voškami resp. ako prevencia.
4, Žihľavový výluh
Podobne ako cesnak aj žihľavový výluh je k záhradke šetrný a nijak nezaťažuje pôdu. Podstatou je pripraviť dostatočne koncetrovaný výluh. Na 10 litrov vody potrebujeme 1 kg žihľavu. Rastlinu namočíme do vody a necháme odstáť. Po precedení nalejeme najlepšie tiež do rozprašovača a striekanie môže začať. Pokiaľ Vám ostane z tohto výluhu, nevylievajte ho preč, nechajte to odstáť také 2 týždne a môžete ho použiť ako hnojivo.
To bolo pár rád na boj proti voškám. Tento rok bola zima trocha slabšia, a preto sú naši protivníci v plnej sile. Nepodceňte žiadne napadnutie a kontrolujte dôkladne zdravotný stav záhradky, aby ste mohli včas zasiahnuť.
Na záver jedno známe heslo: Kto je cibuľu, k tomu lekár nechodí. Kto je cesnak, k tomu nechodí nikto.
Zdravím
Mám otázku ohľadom výluhu zo žihľavy. Žihľavu treba namočiť do studenej vody alebo horúcej, a koľko treba nechať odstáť (na postrek proti voškám).
Díki za odpoveď
Dobrý deň,
Žihľavu je najlepšie ponechať vo vode asi 24 hodín. Čo sa týka pomeru tak 0,5 kg žihľavy zmiešajte so 6 litrami vody.
Držíme palce, aby postrek zabral.
Pekný večer.