Site Overlay

Pequin chilli

Pequin je druh chilli pôvodom z Mexika. Kvôli svojej estetickej úlohe v záhrade, ale taktiež aj ľahkosti dopestovania v rôznych zemepisných šírkach sa rozšírila po celom svete. Pequin zaraďujeme medzi izbové, resp. balkónové druhy, kedže dorastá maximálne do 60 cm. Tvorí hustý krík s rôznofarebnými papričkami a listami.

Vzhľadom na nároky na pestovanie patrí Pequin k druhom, ktoré by sme odporučili pre začínajúcich pestovateľov chilli. Rastlina nie je náročná na pôdu  (postačí humózna pôda) a pri dodržaní pár dôležitých pravidiel ako je 1, neprelievať rastlinu a po 2, vyhýbať sa tienistým miestam vám zaručene vyrastie do plnej krásy.

Obrázok č.1 – Mladé 2-mesačné rastlinky po presadení

pequin chilli, rainbow, dúha

Plody dozrievajú 90 dní od dosiahnutia plnej veľkosti (výška plodu 2 cm, šírka plodu 1 cm) a farba plodu sa pomaly mení od žltej s fialovými fľakmi, oranžovú až po sýtu červenú. Papričky sú lesklé a veľmi chrumkavé. Svoj tvar a farebnosť si udržiavajú aj po usušení.

Obrázok č.2 – Pestrofarebné dozrievajúce plody

pequin chilli, purple chilli,

Pequin vám prinesie veľa pestovateľskej radosti a myslím,že plody so svojou štipľavosťou 30 000 SHU vám ochutia niektoré letné šaláty. Pokiaľ ste skúsenejší chilli konzumovateľ a zvladate aj pikantnejšie chilli, tak vám táto odroda minimálne skrášli balkón alebo okno svojou pestrofarebnosťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *